Pantoni tool on pool sajandit vana

Vitra legendaarne Pantoni tool tähistab juubelit. Nali: 50 aastat disainiikoonina! Kuidas see kõik algas??

Ettevõte Vitra iga aasta juubelid. Näiteks tähistab detsember ikoonilise mudeli sünnipäeva- Pantoni tool, mille on projekteerinud Taani disainer ja arhitekt Werner Panton ( Verner Panton ).

Kaasaegsel versioonil on kriimustuskindel, matt pind.

Ausalt öeldes ei tea keegi täpselt, millal Werner Panton selle tooli kallal tööle hakkas. Ja seda ei olnud võimalik paigaldada arendusprotsess võttis väga kaua aega ja projekteerija enda arvutused ei olnud väga täpsed. Siiski on teada, et see toimus umbes aastatel 1959-1960, mil Vitra otsustas pidada seda oma "sünnipäevaks" kuulsast toolist.


Pantoni tooli lugu ei ole võimalik üksikasjalikult rekonstrueerida – Pantoni enda väited tooli loomise kohta on ju väga vastuolulised ja usaldusväärseid allikaid on kohati vähe. Siiski võib öelda, et disainer töötas monoliitse tooli idee kallal juba 1950. aastate alguses.


60ndatel hakkas Werner Panton otsima ettevõtet, kes toodaks tema leiutatud Pantoni tooli, kuid kõikjal lükati teda tagasi. Nagu ütles peadisainer Herman Miller George Nelson ( George Nelson ) "See on parimal juhul skulptuur, kuid mitte tool.". Willi ja Rolf Fellbaum ( Willi& Rolf Fehlbaum ) uue tooli idee tundus täiuslik Ja sealt sai alguse Vitra tehase ajalugu.

Pantoni tooli kasutatakse sageli reklaamides ja fototöödel.

Alates 1967. aastast valmistati Pantoni toole neljast materjalist. Esimesed toolid valmistati klaaskiuga tugevdatud polüestrist, kuid tootmine nõudis liiga palju käsitsi tööd. Lisaks oli Pantone rahulolematu viimistluse kvaliteedi ja toote kõrge lõpphinnaga. Seepärast hakati toole valmistama ( Baydur ) jäigast polüuretaanvahust;. Kuid ka see ei lahendanud probleemi: disainer soovis saavutada odavat tööstuslikku tootmist. Kolmas versioon valati termoplastilisest polüestrist Luran S ( ASA ( muide, selle materjali ja tehnoloogia kasutamine tõi kaasa tooli kuju kerge muutmise ) kuid aja jooksul selgus, et see materjal on liiga habras ja toolid lagunevad kiiresti.

Loe edasi  tsemendilademed

Tooli tootmine lõpetati 1970ndate lõpus ja see taaselustati alles 1983. aastal, kui Horn alustas mudeli valmistamist seni kasutatud polüuretaanvahtvormi meetodil.

Panton Chair Classic erineb viimastest mudelitest selle poolest, et selle pind on läikiv ja sile.

See versioon on peaaegu identne teise versiooniga. Ainus erinevus on Werner Pantoni nimi, mis on tembeldatud tooli jalamile. See versioon on nüüd saadaval Panton Chair Classic nime all, pigem disainifännidele.

1990. aastatel naasis Panton Chair ka Vitra portfelli. Selleks ajaks olid tehnilised edusammud plastide tootmises võimaldanud luua tooli neljanda ja lõpliku versiooni. 1999. aastal toodi turule vormitud polüpropüleenist mudel Materjal ei ole mitte ainult vastupidav, vaid ka ökoloogiline ( see on taaskasutatav &#41.

Isegi pärast Werner Pantone'i surma 1988. aastal. Panton Chair jätkub. 2006. aastal tõi Vitra turule mudeli lasteversiooni, mis põhineb autori originaalkujundusel.

Rohkem kui 30 aastat pärast tooli masstootmise algust on seega saavutatud üks Werner Pantoni peamisi eesmärke: plasttool on odav tööstustoode.

Pantoni tool on saanud vastuolulise vastuvõtu – kuni plagiaadisüüdistusteni välja. Kuid Panton ei loonud mitte ainult ebatavalist kuju ja kasutas oma mudeli jaoks ebatavalisi materjale ( sarnased disainilahendused olid ilmunud varem, kuid jäid realiseerimata ) vaid ta tõi tooli masstootmise faasi, mis oli verstapostiks XX sajandi mööblidisaini ajaloos.

Mõned konkursitööd.

  • Pildil: Vitra Panton Junior mudel, disain Panton Verner
  • Pildil: Panton Junior by Vitra, disain Panton Verner
  • Pildil: Panton Junior by Vitra, disain Panton Verner
  • Pildil: Panton Junior by Vitra, disain Panton Verner

Pildil: Panton Junior by Vitra, disain Panton Verner.

See oli esimene monoliitne plastikust vabakandjatool – sõna otseses mõttes valmistatud ühest materjalist ilma ühegi kinnituseta. See on nüüdseks kogu plastmööbli ja 1960. ja 1970. aastate disaini sümboliks.

Juubeli tähistamiseks korraldas Vitra suvel konkursi Kõiki kutsuti üles pildistama ükskõik millist Vitra eset ja postitama tulemus ettevõtte Facebooki lehele Facebook. Ei tohiks olla üllatav, et üks juhtivaid "poseerijaid" on Pantoni tool Mudeliks ei olnud keegi muu kui Pantoni tool.

Loe edasi  Daniele Livi klaasist ja emotsioonide müügist


Hinnake artiklit
( Reitinguid pole veel )
Valter Ehitaja

Tere kõigile! Mina olen Valter Ehitaja ja olen põnevil võimalusest jagada oma kirge seadmete remondi ja paigaldamise vastu teiega. Kui autor sellel veebisaidil, juhib mind minu armastus tehnoloogia vastu ja soov aidata teisi mõista ning lahendada oma seadmetega seotud probleeme.

Comments: 1
  1. Kaido

    Kui suur on Pantoni tööriistade valik tänasel päeval?

    Vasta
Lisage kommentaare

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: