Puuviljapuude lõikamise põhiprintsiibid

Puuviljapuude lõikamine on stabiilse saagikuse tagatis. Põllumajandusteaduste kandidaat Anatoli Mihjev selgitab, kuidas puuviljapuid õigesti lõigata.

Õunapuud viljuvad pärast lõikamist.

Lühendamine. Puuviljapuude puhul on kaks põhilist lõikamismeetodit Üheaastase kasvu kärpimine ja mitmeaastaste okste lõikamine. Lühendamist kasutatakse noorte puude kärpimiseks, millel on tugev aastane kasv ( 80-120 cm ) ja hõre kroon. Üheaastase kasvu lühendamine stimuleerib külgpungade ärkamist ja tugevdab hargnemist. Sellisel juhul lühendage ( keskset võrset ) ja külgharusid ühe kolmandiku võrra, et tekitada külgharu ja moodustada kiiremini kroon. Täielikult ( "ringil" Eemaldage terava nurga all tulevad oksad.

Kirsipuude lühenevad pungad.

mitmeaastaste okste eemaldamine. Viljapuudel on sageli tihe kroon ja neid tuleb kärpida. Viljakuse alguses ( 5-6 aasta vanusena ) eemaldage keskne haru, viies selle tugevamale külgharule. See on ülespoole suunatud kasvu piiramiseks. Mitmeaastane haru võib lõigata täielikult ( rõngast ) või osaliselt ( külgharust või ülekandest ). Mitmeaastase haru osa eemaldamine tugevdab naaberharude kasvu. Loomulikult tuleks välja lõigata ka kõik haiged, kuivanud ja hõõrdunud oksad. Selline kärpimine parandab krooni sisemise osa kergendamist ja aitab vilja ühtlaselt jaotada.

Täiskasvanud krooni kärpimine.

millal viljapuid lõigata? Eesti keskmises vööndis lõigatakse viljapuid tavaliselt talvel ja kevadel, kui taimed on puhkeseisundis. Viljapuude kevadine lõikamine toimub alates kõvade külmade lõppemisest kuni vegetatsiooni alguseni, st umbes veebruari lõpust kuni aprillini. Pügatud puudel ei ole enam külmakahjustuste ohtu, kuid taimed ei kaota oma toitainete varusid.

Fotol: Pärast jõulise kasvuperioodi algust ei ole lõikamine soovitatav.

Puuviljapuude õige lõikamise viis sõltuvalt nende kroonikujust? Püramiidikujulise krooni puhul ( nagu paljude pirnisortide puhul ) ulatuvad oksad terava nurga all ülespoole. Sellisel juhul on parem kasvavad oksad allapoole ajada. Niisiis kärpige välja ülespoole kasvavad oksad, jättes alles need, mis kasvavad allapoole. Seevastu võib langevat krooni tõsta, kui lõigata oksad maha ja jätta ülespoole hargnevad oksad alles.

Loe edasi  5 nõuannet täiusliku lillepeenra jaoks

Noorendav lõikamine. Vanad viljapuud tuleks noorendada. Kroonu vähendamiseks ja valguse parandamiseks "avage keskosa" — tüve ülemine osa lõigatakse maha lähima tugevaima oksa kohal 3-3,5 cm kõrgusel. Seejärel harvendatakse kogu kroon Vanad, ebamugavalt paigutatud, sissepoole suunatud ja ristuvad oksad lõigatakse välja. Kui viljapuul on väga paks kroon, tuleb enne lõikamist oodata 2-3 aastat, sest muidu kasvab ta uuesti

A ( A ) ja püramiidi ( B ) kroonide kärpimine.

Paljud nn "piigid" ( tugevad püstised võrsed ) mis tuleb eemaldada. Vältige tihedalt haavad, sest need ei parane hästi. Katke suured haavad pärast kärpimist keeduspreiga. Eemaldage kärbitud oksad krooni alt ja põletage need. Pidage meeles, et kärpimine nõrgestab puud. Nii et seda tuleb toetada hea hooldusega- väetamise, kastmise, umbrohu eemaldamise, mulla lõdvendamise teel.

Hinnake artiklit
( Reitinguid pole veel )
Valter Ehitaja

Tere kõigile! Mina olen Valter Ehitaja ja olen põnevil võimalusest jagada oma kirge seadmete remondi ja paigaldamise vastu teiega. Kui autor sellel veebisaidil, juhib mind minu armastus tehnoloogia vastu ja soov aidata teisi mõista ning lahendada oma seadmetega seotud probleeme.

Lisage kommentaare

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: